2011. október 22., szombat

Pinus mugo kengai

Megint egy törpefenyő.
Ezt a mugot is egy közeli kertészetben vásároltam. Megtetszett a hosszan oldalra nyúló ága, ami nagyon alkalmassá teszi a kaszkád stílus kialakítását.
Először átültettem egy kisebb edénybe úgy, hogy lehetőség szerint a gyökereket ne bolygassam. Majd eltávolítottam az öreg tűleveleket és a feleslege ágakat levágtam. Egy-két ágcsonkot meghagytam a későbbi jinek kialakításához.








 

 


Pinus parviflora

Egyik kertészeti barangolásom alkalmával bukkantam erre a japán fehérfenyőre. Mivel címke nem volt a növényen, az eladót megkérdeztem, hogy milyen fenyő. Nem tudott rá válaszol csak annyit, hogy valamilyen selyemfenyő.
Miután hazavittem visszavágtam a vezérhajtás 2m-es magasságából és az oldalhajtásokat is visszametszettem.
Az oltás helye még elég rondán néz ki, de remél, hogy az évek folyamán, ahogy vastagszik a törzse ez szépen el fog tűnni.
Hogy milyen stílusban fogom nevelni még nem tudom, de a moyogi stílus nagyon adja magát.











Pinus mugo átültetés

Még szeptember végén ültettem át ezt a mugot, akadama és virágföld 2:1 arányú keverékébe. A fölösleges földet és gyökérzetet úgy távolítottam el, hogy 50-60%-a megmaradjon, mivel a fenyőfélék gyökere mindig együtt él gombákkal. A gombák segítenek abban, hogy a növény hatékonyabban tudjon tápanyagot felvenni a talajból.

Átültetés előtt:


Átültetés után:

 


 

2011. szeptember 30., péntek

Pre bonsai - Pinus mugo sekijoju

Már régóta tervbe vettem, hogy készítek egy sekijoju stílusú bonsait, de eddig valahogy sose került rá sor, ezidáig.
Az előző posztban említett törpefenyővel együtt vásároltam ezt a kis növényt 2010-ben. Átültettem egy nagyobb cserépbe és hagytam nőni.
Reménykedtem, hogy a nagyobb cserépben számos gyökeret fog ereszteni, amiből a kőre ültetésnél tudok válogatni. A kiszedés után már örültem, mert nem csak sok, de elég hosszú gyökérzet képződött a kis fán.





A nem kívánatos gyökereket eltávolítottam, ráhelyeztem a kőre, eligazítgattam a gyökereket a mélyedésekben, majd vékony dróttal a kőhöz erősítettem.




Beraktam egy hosszúkás cserépbe és feltöltöttem földel. A kiálló kőcsúcson lévő gyökerek hogy ne száradjanak el, szúnyoghálóból készítettem magasítást, amit szintén feltöltöttem földel.




A csúcsot és a jobboldali részt megmetszettem és drótoztam. A baloldalon még hagyom 2-3 évig nőni, hogy elérje a megfelelő hosszúságot.






Végezetül egy virtuális kép arról, hogy reményeim szerint, hogy fog kinézni a fa úgy 8-10 év múlva.


2011. szeptember 21., szerda

Pinus mugo shohin

Ezt a kis mugot 2010-ben vásároltam egy közeli kertészetben. Átültettem egy nagyobb edénybe és visszavágtam a hajtásokat. Idén tavasszal szépen elkezdett hajtani és a gyertyákat kicsíptem, hogy elősegítsem a lombozat sűrűsödését.
Több neves bonsai kertész  weboldalán és blogján lehet olvasni, hogy a mugo jobban viseli a nyár végétől, ősz elejéig az átültetést.
Gondoltam kipróbálom ezen a kis fán, hogyan tűri a mi éghajtati viszonyunk mellett a kora őszi beavatkozásokat.

A kiindulási állapot:



Metszés után:






Drótozás után:






A végeredmény egy másik szögből.
Magasság: 10,5cm
Törzsátmérő: 1,3cm
Tál: Isabelia



Bonsai tálak

Új szerzemények: